2012/10/12

Моніторинг передвиборчих програм кандидатів-мажоритарників на Вінниччині


Моніторинг передвиборчих програм
кандидатів-мажоритарників Вінниччини
щодо відображення соціальних проблем: парламентські вибори 2012

Моніторинг відбувся в рамках проекту "Право жінок на політику" за підтримки Посольства Швейцарії в Україні

Моніторинг проводився протягом серпня-вересня 2012 року за методикою ОБСЄ і включав у себе запитання наскільки передвиборча програма звернена  до жінок та до проблем, які турбують жінок. Серед напрямків, на  які пропонує  звертати увагу методика ОБСЄ, були: безробіття, неповна зайнятість, неконтрольована зайнятість в тіньовій економіці, планування сім’ї та здоров’я репродуктивних органів, насилля проти жінок, допомога сім’ї, утримання дитячих закладів. Під час дослідження, враховуючи особливості нинішньої ситуації, додались пункти щодо пенсійного забезпечення та медичної реформи. Ці напрямки актуальні для України, бо для жінок підвищено пенсійний вік, і важливо знати, як кандидати уявляють собі подальший розвиток подій. Вінницька область є пілотним регіоном у впровадження медичної реформи, тому ця тема теж є однією з пріоритетних  для жінок.

Після дослідження передвиборчих програм можна зробити висновок – кандидати в депутати не розглядають жінок як окрему категорію виборців. В програмах практично відсутні згадки про заходи щодо встановлення гендерної рівності, насильства щодо жінок, репродуктивного здоров’я. Кандидати не ставлять собі за мету завоювати прихильність жінок, вони вибирають традиційну групи, молодь і літні люди (пенсіонери, ветерани).
Більша частина програм містить згадки про проблеми  зайнятості і безробіття. Однак цільовою групою у цій сфері є молодь, кандидати обіцяють перше робоче місце, законодавчі гарантії працевлаштування випускників вишів тощо. При цьому кандидати набагато менше звертають увагу на проблеми з працевлаштуванням людей старшого віку, які  виникають у зв’язку зі збільшенням пенсійного віку для жінок, і буквально одиниці згадують про працевлаштування жінок , і таких вразливих категорій серед жінок як одинокі матері.

Згадки про проблеми є важливим показником для громадських організацій, бо показує поінформованість суспільства і кандидатів про важливість цієї проблеми, її значимість. З іншого боку, кандидати не надто переймаються аби відобразити в своїх програмах те, що хвилює суспільство, і можуть писати стереотипно те, що  пишуть всі і завжди».

Загалом програмам притаманна декларативність,   і відсутність конкретних показників, за якими можна було б прослідкувати їх виконання. Теза «створення робочих місць для молоді» є доброю, однак виникає запитання – скільки робочих місць планується створити? На скільки відсотків зросте молодіжна зайнятість? Яким чином створюватимуть ці робочі місця?  За які гроші? Подібні запитання доводять, що автори передвиборчих програм поставились формально до їх написання, а деякі настільки формально, що подали тексти з помилками і описками.

В багатьох програмах є критика реформ у соціальній сфері, зокрема медичної, що є актуальною темою для області. Питанням освіти приділяється менше уваги,хоча вони не менш актуальні як для регіону так і всієї країни.

Дуже мало в програмах законодавчих ініціатив. Кандидати наче забули, чим має займатись Верховна рада – приймати закони, а не будувати підприємства і дитячі установи в окремих округах. Хотілося б бачити у програмах не просто гасло, а конкретну пропозицію – відмінити закон 35\б і прийняти натомість закон 36\с. Але такий пропозицій практично немає, що наводить на сумні висновки: люди, які хочуть стати депутатами, не знають законодавства України.

Програми, подані кандидатами від  однієї партії,  схожі за змістом. В цьому є резон, адже для проведення реформ треба зусилля багатьох людей і перемогу у голосуванні за той чи інший законопроект, який може подати окремий законопроект. Ці програми не однакові, кандидати додають свої пункти, і треба сказати, що це не завжди на користь гендерній проблематиці, наприклад, тільки окремі  кандидати від партії Удар включили в свої програми пункт про рівність жінок і чоловіків.

Виборцям треба розуміти як збалансовувати власні переконання
з приводу значної кількості проблем і різноманітні підходи до їх вирішення,
навчитися проводити своєрідний зважений аналіз плюсів і мінусів.
Не можна голосувати за кандидата тільки через якесь одне питання або його харизму.
Герхар Каспер, професор права Стенфордського університету
http://www.pravda.com.ua/articles/2012/09/14/6972716/
Коротка характеристика програм по округах

11 округ

По цьому округу балотується 10 кандидатів, 6 з них висунена партіями, 4 – самовисуванці.

В одній програмі  знайдено згадку про рівність прав жінок і чоловіків, це програма Станіславенко Людмили, висуненої партією Удар. Кандидатка планує досягти реальної рівності доходів і можливостей працевлаштування для жінок і чоловіків.
 Найбільш висвітлена в передвиборчих програмах тема – зайнятість населення, так чи інакше згадана в 6 програмах, з них у 5 програмах йдеться про працевлаштування молоді. Серед механізмів впровадження названі: бізнес-інкубатори для молоді на території області ( Наталя Добринська), державне квотування робочих місць для молоді (Людмила Станіславенко)

Всі кандидати у своїх програмах приділяють увагу  соціальній сфері. Вони обіцяють підвищити пенсії  і відновити пільги  ,  піклуватись про охорону здоров'я і освіту.
Щодо  механізмів цього , то  в програмі Наталі Добринської названі постійний контроль за виконанням статей бюджету міста та району, пов'язаних із забезпеченням соціального захисту громадян. Кандидатка  Наталя Склейко   пропонує  законодавче регулювання, зокрема - прийняти  закон про обов’язкове державне медичне страхування та встановити законом обсяг медичних послуг, які надаватимуться безкоштовно.

Віктор Антемюк навпаки виступає за відміну деяких законів, зокрема тих, які порушують соціальні конституційні гарантії пільгових категорій населення.
Людмила Станіславенко пропонує 100% податку на доходи фізичних осіб, на землю та податок на нерухомість залишати на місцях і за рахунок цих коштів  фінансувати медичне обслуговування і соціальну допомогу.

Щодо утримання дитячих закладів –  тут кандидати більше декларують, ніж пропонують рішення.Наталя Добринська  і Віталій Добровольський пропонують приділяти більше уваги відновленню роботи дитячих секцій, зокрема спортивних.
Валерій Бевз -  обіцяє припинити закриття шкіл і дитячих садків.Віталій Добровольський виступає за розширення мережі дитячих садків, розвиток позашкільної освіти, якісну професійно-технічну і вищу освіту.

12 округ

Балотується 8 кандидатів ,  цей округ -  лідер по мінімальній  кількості висунених кандидатів округ.  Про проблеми жінок згадує один  кандидат, Олег Барчишен, партія Удар, працюватиме над забезпеченням рівності чоловіків і жінок у сфері працевлаштування.

Зайнятість населення, безробіття  є у більшості програм як пріоритетний напрямок, в трьох програмах наголос робиться на працевлаштуванні молоді. Кандидати бачить такі механізми вирішення проблеми, як державне квотування робочих місць для молоді – Олег Барчишен, Юрій Іорданов та Борис Максимчук пропонують залучати інвестиції для створення нових робочих місць.

Соціальна сфера займає чільне місце у програмах. Пенсії, медицина, соціальна допомога – більшість кандидатів обіцяє якщо не вирішити  проблеми,то приділяти увагу цій темі. Механізми для вирішення проблем пропонують такі: Олег Дмитрів хоче запровадити накопичувальну систему пенсійного забезпечення, Володимир Базилюк, Свобода – відмінити пенсійну реформу та узалежнити пенсійний стаж від середньої тривалості життя.

Іван Бондарчук  пропонує відмінити реформу системи охорони здоров'я і гарантувати виконання конституційних норм щодо медичної допомоги. Олег Барчишен, Удар обіцяє 100% коштів податку на доходи фізичних осіб, нерухомість та на землю залишати на місцях та спрямовувати на соціальну сферу, екологію .ремонт доріг. Володимир Базелюк, Свобода, обіцяє створити у Вінниці  сучасний онкологічний центр з профілактики та лікування онкологічних захворювань.

Олег Костирко пропонує  передати права та повноважень для надання окремих соціальних послуг громадським та благодійним організаціям;
Утримання дитячих закладів . Борис Максимчук обіцяє дбати про забезпечення права на безкоштовну освіту, доступ до секцій. Володимир Базелюк, Свобода, обіцяє забезпечити ремонт шкіл у Вінницькому районі.

13 округ

Є лідером серед округів по кількості висунених кандидатів,  висунено 19 кандидатів , 8 – від партій, 11 самовисуванців.

Традиційна тема в передвиборчих програмах – зайнятість населення і соціальна сфера домінує і в цьому окрузі.

Окрім гасел про увагу до працевлаштування молоді і боротьбу з безробіттям, є свої особливості. Кандидат Микола Негруб у своїй програмі пише про створення робочих місць не тільки для молоді, але й для людей старшого віку, і пропонує створювати для працедавців заохочувальні стимули. Кандидат від партії Удар  Олег Побережний пропонує державне квотування робочих місць для молоді однак не декларує у своїй програмі забезпечення рівності жінок і чоловіків у сфері працевлаштування.

У соціальній  сфері  привертає увагу програма Юрія Гайдаєва, КПУ, в якій конкретно прописані кроки, які зробить кандидат для покращення медичного обслуговування, зокрема він пропонує у 2013 році спрямувати на розвиток медицини й медичне обслуговування населення не менше 6 % від обсягу ВВП України , винести  на сесію ВР України ефективність «пілотного» проекту реформування медицини , відновити диспансеризацію населення та  обов’язкові профілактично-діагностичні огляди, в бюджеті на 2013 рік передбачити кошти на забезпечення сільських амбулаторій та ФАПів апаратами для УЗД, кардіографом та обладнанням для лабораторії. Стовідсотково фінансувати державні програми по боротьбі з туберкульозом, СНІДом, наркоманією та алкоголізмом, онкологічними й серцево-судинними захворюваннями . 
Щодо ситуації з пенсіями, то кандидати окрім гасел про «достойність» пропонують деякі механізми забезпечення зростання пенсій, зокрема Ірина Герасимова  , Європейська платформа, пропонує підвищити виплати пільговим категоріям за рахунок скасування надмірних привілеїв депутатам і чиновникам. Микола Катеринчук «Батьківщина» виступає за  встановлення однакових правил нарахування пенсій для всіх та скасування спеціальних пенсій. Її розмір буде залежати від трьох чинників: трудового стажу, умов праці та заробітку. Микола Негруб пропонує введення в дію трирівневої пенсійної системи: поєднання солідарної і накопичувальної систем та добровільного пенсійного страхування.  Олег Побережний, Удар, вважає, що кожна людина сама має вирішувати, коли їй іти на пенсію, зіставляючи свої можливості з розміром надбавки за кожен додатковий рік.

В галузі підтримки сімей кандидати Ігор Добруцький, Микола Негруб і Василь Юрчишин пропонують надавати молодим сім»я пільгові кредити.
Дитячі заклади згадують  у передвиборчих програмах рідше. Кандидат Ігор Зубко декларує створення програми по забезпеченню освітніх установ автотранспортом  і пропонує доставляти школярів  у школи на спеціально обладнаній автотехніці.

14 округ 

Ввисунено 12 кандидатів, 6 самовисуванців, 6 висунено партіями. У 8 програмах є згадки про працевлаштування, 4  кандидатів акцентують увагу на створенні робочих місць для молоді. Вирізняється програма кандидата Юрія Козловського, який обіцяє першочергове працевлаштування жінок і самотніх матерів.

Соціальна сфера  - серед проблем названі пенсійне забезпечення, медична реформа.
Щодо механізмів покращення  - кандидати пропонують, зокрема Василь Жовмір , нараховувати пенсії відповідно до трудового стажу та умов праці. Іван Мельничук, Батьківщина, вважає, що нараховувати пенсії потрібно за трьома чинниками: трудовий стаж, умови праці та розмір заробітку. Лідія Закусилова, КПУ обіцяє посилити парламентський контроль за виконанням статей Конституції України щодо безплатного медичного обслуговування та безкоштовної освіти.Юрій Козловський розвиватиме страхову медицину.

Щодо дитячих закладів – то я звернула увагу на програму кандидата від Партії регіонів Юрія Гнатюка, який детально розписав, що саме (ремонт, облаштування їдальні, відкриття) зробить для налагодження роботи 6 дитячих садочків округу. Риторичним залишається питання, чи така діяльність входить до обов'язків депутата Верховної ради України.

Програма кандидата від партії Україна-вперед Юрія Загороднюка є найоригінальнішою в цьому окрузі  вона повністю присвячена одній проблемі – питній воді. У соціальній сфері  кандидат пропонує  розробити та впровадити програму забезпечення питною водою підвищеної якості дитячих садочків, шкіл, лікарень а також пенсіонерів та інших малозахищених верств населення. Забезпечити впровадження установок доочищення питної води колективного користування та постачати  пенсіонерів та інших малозахищених верств населення індивідуальними засобами очищення води на пільгових умовах.

Згадка про рівність прав чоловіків і жінок у працевлаштуванні традиційно є у програмі кандидатки від Партії Удар Катерини Зеленої.

15 округ

Висунено 12 кандидатів, 7 партіями, 5- самовисуванці.

Кандидати в програмах цього округу менше звертають увагу на проблеми зайнятості. В програмі Василя Вовка йдеться про працевлаштування членів родин багатодітних  сімей. Катерина Коваль обіцяє розвивати сімейний бізнес шляхом пільгового кредитування. Микола Джига, Партія регіонів, перераховує підприємства, які відновлять роботу чи будуть збудовані, а також обіцяє будівництво елеваторів задля максимального збереження урожаю зернових;відновленню та реконструкції тваринницьких комплексів в районах, що входять до округу;розвитку садівництва та овочівництва, в тому числі будівництво нових фрукто- та овочесховищ. Олег Легеза, Партія Удар  забезпечить рівність жінок і чоловіків у працевлаштуванні.

Пенсійне забезпечення – Світлана Мельник , Сергій Продан «Свобода», Олександр Третьяков, Народна партія  пропонують відмінити пенсійну реформу. Олександр Рекало, Радикальна партія Олега Ляшка обіцяє, що літнім  людям не варто хвилюватися, оскільки кожен з них матиме пенсію, якої вистачить на харчування, ліки, одяг, закордонні мандрівки.

В сфері охорони здоров»я Василь Вовк , Володимир Ковальов,КПУ,Олександр Третьяков,Народна партія  обіцяють відмінити реформування. Олександр Рекало, Радикальна партія Олега Ляшка пропонує ввести страхову медицину.
Микола Джига, Партія регіонів, перераховує місцеві  заклади охорони здоров»я, в яких буде проведено ремонт та покращено умови, а ще обіцяє розвивати санітарну авіацію.
Розвиток дитячих закладів – Микола Джига, Партія регіонів обіцяє завершити будівництво школи і реконструкцію дитячого садка в населених пунктах округу
Підтримкою народжуваності, сім»ї  опікуватиметься Олександр Рекало, Радикальна партія Олега Ляшка  обіцяє збільшити допомогу на дитину до 100 тис. грн і вважати багатодітною сім»ю з двох дітей.

Округ 16

Висунено 13 кандидатів, 5 партіями, інші самовисуванці. Проблема зайнятості є в 10 програмах, щодо конкретних заходів: кандидат від Партії регіонів Володимир Стойлов  надає перелік підприємств, які планується відновити або відкрити, серед них -  вишивальна фабрика у Клембівці. Ця обіцянки чи не єдина може вважатись справою для депутата Внрховної ради, враховуючи значення Клембівки як центру традиційного народного промислу, а також – є орієнованою в першу чергу на жінок, як працівниць на фабриці. Михайло Лосенко, Удар трансформує положення партійної програми і обіцяє першочергове працевлаштування молоді, жінок, одиноких  матерів  і сиріт. Олег Лантух вважає шляхом ліквідації безробіття на селі – надання податкових пільг фермерським та сімейним господарствам.Оксана Калетник  - обіцяє знизити податки підприємцям, які створюють нові робочі місця.

В соціальній сфері Іван Гольовський декларує належний захист  матері  дитини, правда не описує, як саме і ві д чого, те ж саме декларує Іван Потурнак, КУН.
Олег Лантух обіцяє відмінити пенсійну реформу. На диво, ніхто  з кандидатів в цьому окрузі не збирається відміняти медичну . Наталія Вершко, Радикальна партія Олега Ляшка, обіцяє за рахунок ліквідації піль чиновникам і депутатам фінансувати допомогу «сиротам, багатодітним сім'ям, малозабезпеченим людям, пенсіонерам, інвалідам, чорнобильцям, дітям війни, студентам, селянам, молодим родинам, важкохворим людям. Літнім людям не варто хвилюватися, оскільки кожен з них матиме пенсію, якої вистачить на харчування, ліки, одяг, закордонні мандрівки.»
Оксана Калетник сприятиме розвитку охорони здоров»я і освіти через  підвищення заплати сільським медикам і вчителям, надання їм пільг  на оплату житлово-комунальних та транспортних послуг, забезпечення державним житлом;

Округ 17

Висунено 13 кандидатів, 4 – партіями, 9 – самовисуванці. В семи програмах йдеться про зайнятість. При цьому відрізняється програма Григорія Заболотного, в якій через створенні сільських і селищних підприємств планується створити робочі місця для молоді і жінок. Федір Кравець, Удар, традиційно звертає увагу на рівність чоловіків і жінок у працевлаштуванні.

Соціальна сфера : медичну реформу обіцяють скасувати  Антон Бойдаченко, скоригувати або припинити – Григорій Заболотний, а Анатолій Матвієнко пише, що проти. Сергій Чумак, УНА, обіцяє впровадити  профілактичну медицину, Володимир Волковський збирається чітко розділити медичні послуги на платні і безкоштовні.

Округ 18

Балотується 16 кандидатів, 4 висунено партіями, а 12 – самовисуваннці.

Особливість цього округу – кандидат від партії «Удар Віталія Кличка « не має в своїй програмі тези про рівність чоловіків і жінок у працевлаштуванні. В 9 програмах є згадки про проблему зайнятості , і кандидати декларують як мінімум свою увагу до неї. В трьох програмах йдеться про працевлаштування молоді, зокрема гарантоване перше робоче місце.

Скасувати пенсійну реформу обіцяють  Василь Балдинюк  та Станіслав Куровський, в інших програмах обіцяють гідні пенсії. Переглянути та зупинити медичну реформу обіцяє Костянтин Якименко, Батьківщина, а Андрій Демчак збирається ,навпаки, реформувати систему охорони здоров»я, обіцяє посилити покарання за надання неякісних медичних послуг. Наталя Миролюб збирається закріпити шефство великого бізнесу над закладами освіти і охорони здоров'я.

Наталя Миролюб обіцяє категорично заборонити побори з батьків у школах та дитячих садках.Cтепан Болотенюк обіцяє підтримку дитячої літератури, дитячих фільмів, мульфільмів і пісень.


Немає коментарів:

Дописати коментар