2014/09/19

Депутаток наступної каденції Верховної Ради може бути більше, але вони навряд чи будуть з Вінниці!


Не всі партії остаточно затвердили свої списки та офіційно стали суб’єктами виборчого процесу на сторінці Центрвибочкому. Але лідери перегонів, крім Радикальної партії Олега Ляшка, яка оприлюднила тільки першу десятку, вже більш-менш визначились зі своїми першими двадцятками. Оскільки через ряд факторів значно більше жінок потрапляють до українського парламенту завдяки партійним спискам - в цьому скликанні майже 66% або 29 депутаток з 44- вже можна приблизно спрогнозувати, як багато жінок потрапить до Верховної Ради нового скликання.

В першій двадцятці партій, що пройшли до ВР в 2012 році, було майже 13% жінок. В першій двадцятці учасників сьогоднішніх перегонів – 17% жінок, що складає майже 39 жінок з 225 депутатів в наступній Раді, а це вже прогрес, хоча до обіцяних світу 30% відсотків ще далеко.


Представництво 30% жінок в першій двадцятці намагались забезпечити Блок П. Порошенка,та Об’єднання «Самопоміч», до них наблизились ВО «Батьківщина» та Народний фронт. Але якщо подивитись на весь представлений список 9 політичних сил (див. Таб. нижче), то ні одна не наблизилась до жаданої третини жінок, що унеможливлює виконання забезпечення гендерної рівності в парламенті - зобов’язання Цілей Розвитку Тисячоліття ООН, про виконання яких Україна звітуватиме в 2015 році. Зовсім нечутливими до рівності прав жінок та чоловіків в політиці виявились ВО «Свобода» - 1, Громадянська позиція -2, Сильна Україна – 1, КПУ – 2 жінок у першій двадцятці. Схоже, молодий Демократичний Альянс з його славним відгалуженням Демократичний Альянс Жінок, членкині якого навчались гендерній рівності в Європі та консультувались з європейськими партіями, повністю розчинився в списку консервативної Громадянської позиції.

Політичні партії продовжують маніпулювати іменами відомих українців та українок тільки раніше списки очолювали артисти та спортсмени, тепер це громадські активісти, активісти Майдану, військові, що воюють на Сході, журналісти, волонтери. Якщо говорити про жінок, то Надія Савченко, льотчиця, очолила список БЮТ, Ганна Гопко, громадська активістка, очолила список Об’єднання «Самопоміч», Злата Огнєвіч, артистка, в першій десятці у Ляшка, в двадцятці Блоку П. Порошенка – письменниця Марія Матіос, лікарка-активістка обох Майданів Ольга Богомолец, та громадська активістка Світлана Заліщук, активістка Майдану – Тетяна Чорновол на верхніх щаблях списку Народного фронту. Залишається сподіватися, що громадські активістки та активісти зможуть продовжити свою суспільно корисну роботу у Верховній Раді, не піддаючись на партійні та міжпартійні інтриги. Адже поки що очевидно, що жінки, навіть такі досвідчені політикині, як Ірина Геращенко та Олександра Кужель, не впливають або мало впливають на формування списків прохідних політичних партій. Якщо впливають, то рівень усвідомлення членкинями партій значення жінок в парламенті є низьким.

Не наблизить до третини жінок в парламенті голосування на мажоритарних округах, на 225 з яких тільки 15 жінок здобули перемогу в 2012 році, що склало близько 7%. Судячи зі скромних успіхів зі списками та пам’ятаючи, що Рада цього скликання має найвищий відсоток жінок за всю її історію, вірогідність збільшення депутаток від мажоритарних округів незначна.

Якщо розглянути ситуацію з кандидатками в народні депутати по Вінницькій області – ситуація зовсім невтішна. З усіх відомих політикинь Людмила Щербаківська та Лідія Закусілова в списках Батьківщини та КПУ відповідно, але не в прохідній частині. Блок П. Порошенка на сьогодні не висунув жодної жінки на жоден з 8 мажоритарних округів регіону. Замість Людмили Станіславенко, УДАР, яка мала шанси на перемогу, блок імені Президента висунув Олександра Домбровського, який в 2012 році за спірних причин здобув перемогу над Наталею Солейко, ВО «Батьківщина». На шістнадцятому окрузі вірогідно балотуватиметься колишня комуністка Оксана Калетник, яка голосувала за закони 16 січня та активно постить на своїй сторінці у фейсбуці посилання російських ЗМІ про ситуацію в Україні.

В 2013 році ГО «Громадський центр «Форум» провів опитування вінничан щодо їх підтримки жінок-політиків, що балотуватимуться до Верховної Ради. Майже 30% виборців відповіли, що не голосували б за жінку. Решта проголосували б за таких основних умов: щоб кандидатка була чуйною до потреб виборців та розуміла їх проблеми та щоб була професійною та компетентною. Виборцям байдужа стать кандидатки, якщо її підтримує партія, яку підтримують вони.
Відповідно, якщо провідні партії не висуватимуть кандидаток на мажоритарних округах, шанси перемогти у них зменшуються. Більш того, активні та компетентні жінки не є достатньо впевненими в собі, щоб балотуватись самостійно, що знижує їх присутність у виборчій кампанії. В 2012 році у Вінницькій області зі 108 кандидатів, тільки 13 були жінки, більшість з яких були «технічними» кандидатками. На двох округах не було жінок-кандидаток зовсім. Навіть якщо б виборці були стовідсотково готові голосувати за жінок, у них подекуди нема вибору. Схоже, що кількість жінок-кандидаток на мажоритарні Вінниччини може не збільшитись в порівнянні з 2012 роком.

Висновки:
·        У Верховній Раді нового скликання кількість депутаток може збільшитись;
·     Жінки не впливають на формування списків партій, а якщо впливають, то мало  свідомі про гендерну рівність в парламенті;
·        Список ні одної з 9 провідних політичних сил не містить хоча б 30% жінок;
·     У Вінницькій області може зменшитись кількість кандидаток на мажоритарних округах в порівнянні з 2012 роком.
Таблиця кількості жінок в першій двадцятці дев’яти політичних сил, що мають шанси подолати межу до парламенту.
Назва
Кількість кандидатів у списку
Кількість жінок у списку
Відсоток від усіх в списку, %
Кількість жінок в першій двадцятці
Відсоток, в першій двадцятці
Блок П. Порошенка
72
15
20.83
6
30
Радикальна партія О. Ляшка
10
2
20
2*
20
Громадянська позиція (А. Гриценко)
145
15
10
2
10
ВО «Батьківщина»
5
30
16.66
5
25
Народний фронт (А. Яценюк)
50
9
18
5
25
Сильна Україна (С. Тігіпко)
30
2
6.66
1
5
ВО «Свобода»
30
1
3.33
1
5
КПУ
205
53
25.85
2
10
Об’єднання «Самопоміч» (А. Садовий)
54
13
24.07
7
35

*Радикальна партія О. Ляшка оприлюднила тільки 10 кандидатів.

Немає коментарів:

Дописати коментар